Висоли на тротуарній плитці – вибираємо спосіб боротьби

Коли мостиш садову доріжку тротуарною плиткою, хочеться, щоб вона ще довго радувала своєю красою. Варто тільки з’явитися висолам – і картина вже не така райдужна. Білі смуги псують плитку, псують доріжку, псують настрій. Як же убезпечити себе від висолів? І що робити, якщо білі плями вже виступили на лицьовій поверхні? У цій статті ми розглянемо, який метод боротьби з висолами найефективніший.
Зміст:
Що таке висоли, і чому вони утворюються
Висоли на тротуарній плитці – це сольовий наліт, який є побічним продуктом твердіння бетону. Згідно з ДСТУ, висоли не є браком, але вони псують зовнішній вигляд будь-якої бруківки. У дощових регіонах висоли сходять самі за 3-12 місяців. Вони просто вимиваються водою. Але якщо Ви не хочете чекати так довго, використовуйте спеціальні засоби проти висолів.
Зверніть увагу, що висоли на тротуарній плитці складаються з солей сульфатів і карбонатів. Найпопулярніший – кальцій карбонат білого кольору, з якого виготовляють крейду. Він утворюється при контакті кальцій гідроксиду зі складу бетону з вуглекислим газом зі складу атмосфери:
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O
Кристали кальцій карбонату залишаються на поверхні тротуарної плитки. Щоб видалити їх, використовуйте спеціальні засоби на основі кислот. Вони чудово розчиняють солі і карбонатного, і сульфатного походження.
Засоби для видалення висолів
- HG “Засіб для очищення бруківки, бетону і тротуарної плитки”.
- Типром. Для бетонної тротуарної плитки підійдуть Типром ОФ і Плюс.
- Perfekta “Засіб для видалення висолів Антивісол”.
- Неомід “Антісоль для видалення висолів”.
- Основа “Сейфскрін. Засіб для видалення висолів “.
Всі ці суміші готові до використання вже при покупці. Вони видаляють сульфати і карбонати, тобто саме ті види висолів, які утворюються на бетонній тротуарній плитці. Витрата у них невелика – в середньому 1 літр на 4-5 квадратних метрів поверхні. Розглянемо, як користуватися подібними засобами, на прикладі “Типрома”.
Рекомендації з видалення висолів
- Спочатку видаліть з поверхні бруківки сміття і пил.
- Користуватися сумішшю можна тільки при температурі вище 0 і відносній вологості 55-60%.
- Наносіть засіб в захисних окулярах і гумових рукавичках, щоб розчин не нашкодив здоров’ю.
- Перш за все, спробуйте засіб на невеликій ділянці. Наносіть його пензлем або малярським валиком.
- Після нанесення почекайте 3-5 хвилин. Надлишки засобу видаліть сухою щіткою.
- Очікування в 3-5 хвилин необхідне, щоб кислоти зі складу засобу вступили в хімічну реакцію з солями.
- Потім видаліть висоли сухою ганчіркою.
- Якщо наліт не вдалося вивести за один раз, проведіть повторну промивку.
- Після обробки поверхня повинна повністю висохнути.
Замість “Типром ОФ” можна використовувати “Типром Плюс”. Це концентрат, а не готовий засіб. Його потрібно розводити.
6 важливих технічних нюансів при боротьбі з висолами
- Водою висоли вимиваються дуже довго – тижнями або навіть місяцями (залежить від товщини сольового шару і частоти промивання плитки). Якщо хочете видалити висоли швидко, використовуйте склади на основі кислот.
- Не потрібно прати висоли металевою щіткою. Ви не зможете видалити висоли, зате подряпаєте поверхню бруківки.
- Засоби для видалення висолів на основі кислот підходять тільки для бетонної тротуарної плитки або бруківки, а також для бетонного штучного каменю. Для висолів на цеглі або керамічній плитці використовується інший склад.
- Наносити засіб можна тільки на суху і чисту поверхню.
- Після нанесення очікуйте рівно стільки хвилин, скільки вказано в інструкції. Час може відрізнятися в залежності від складу і виробника.
- Обов’язково змийте засіб після хімічної реакції, інакше кислота в’їдатиметься в плитку і роз’їсть пігмент.
Не рекомендуємо видаляти висоли лимонною, ортофосфорною або оцтовою кислотою або іншими підручними засобами. Вони порушують структуру тротуарної плитки, і можуть зруйнувати її. Це пов’язано з високою концентрацією всіх перерахованих вище кислот. У покупних засобах кислоти розведені в певній пропорції, щоб нейтралізувати сіль, але залишити поза увагою бетон.